STM Informatyka dla MSP
Szukaj arrow Instalacje teleinformatyczne
Instalacje teleinformatyczne | Drukuj |  E-mail

Instalacje teleinformatyczne w obiektach budowlanych

 


W obiektach budowlanych oprócz standardowych instalacji elektrycznych mamy do czynienia z instalacjami teletechnicznymi i komputerowymi(teleinformatycznymi). Obserwujemy zjawisko integracji tych dwóch systemów realizowane przez koncepcję infostrady.

Aby to uzyskać wykonuje się tzw. okablowanie strukturalne budynków, które dostarcza uniwersalnego rozwiązania spełniającego wszystkie wymagania potencjalnych użytkowników bez konieczności zmian w okablowaniu.
 

Okablowanie strukturalne jest to system dedykowany dla budynku, a nie dla określonego systemu informatycznego, dlatego też spełnia ono wymagania dotyczące transmisji sygnałów telefonicznych, komputerowych, sygnalizacyjnych itp.

W sieci okablowania strukturalnego wyróżnia się następujące elementy tworzące strukturę sieci:
  • okablowanie pionowe (wewnątrz budynku) – kable miedziane
    lub/i światłowody ułożone zazwyczaj w głównych pionach telekomunikacyjnych budynków, realizujące połączenia pomiędzy punktami rozdzielczymi systemu;
  • punkty rozdzielcze – miejsca będące węzłami sieci w topologii gwiazdy, służące do konfiguracji połączeń. Punkt zbiegania się okablowania poziomego, pionowego i systemowego. Zazwyczaj gromadzą sprzęt aktywny zarządzający siecią;
  • okablowanie poziome – część okablowania pomiędzy punktem rozdzielczym,
    a gniazdem użytkownika.
  •                                                             

                                                                                               Marek Starczewski